Granita’s maak en eet je in de zomer. De Siciliaanse manier om ze te eten is door eerst het bolletje van een briochebol te plukken en dan wat granita erin te scheppen. De smaken variëren van alle citrusvruchten tot koffie en noten. Hier delen we de recepten voor citroen-, sinaasappel- en amandelgranita.
Leuk om te weten is dat granita een typisch Siciliaans gerecht is. Het verhaal gaat dat de allereerste granita gemaakt is van de sneeuw van de Etna, en de ‘sneeuw’ werd naar Acireale gebracht, een van de allerbeste ijssalons in de oostkust. De sneeuw werd gemengd met verse citroen en verse amandelen, dit zijn de twee oorspronkelijke smaken.
Op zoek naar meer inspiratie voor zomerse recepten? Je bestelt de mooiste Italiaanse kookboeken in onze shop.
Zelf granita maken
Voorbereidingstijd: 30 minutenminuten
Bereidingstijd: 1 uuruur
Totale tijd: 1 uuruur30 minutenminuten
Porties: 4personen
Ingrediënten
300mlmineraalwaterCitroengranita
100grkristalsuikerbiologische
100mlcitroensap vers
zeste van 1 biologische citroen, optioneel
Sinaasappelgranita
100mlmineraalwater
100grkristalsuikerbiologisch
400mlsinaasappelsap vers
1biologische sinaasappel, zeste optioneel
Amandelgranita
300mlamandelmelkgezoet
75grkristalsuikerbiologisch
100gramandelen fijngemalen met schil
snufkaneel
Instructies
Bereidingswijze citroen- en sinaasappelgranita
Verhit 100 ml water met suiker, breng tegen de kook aan en zet meteen het vuur uit.
Meng het suikerwater met de rest van het koude water (voor de citroengranita), het citroen- of sinaasappelsap en roer, naar wens, de zeste erdoorheen. Laat het geheel een halfuur afgedekt afkoelen in de koelkast.
Zet de ijsmachine op de granitastand. Het kan zijn dat je deze stand meerdere malen aan moet zetten voordat het een licht ijzige structuur heeft gekregen. Dit hoor je ook als je erdoor roert. Het moet niet heel hard worden.
Als je geen ijsmachine hebt, kun je het citrus-suikerwater ook in een lage ijsbak doen en na ongeveer 1 uur eruit halen, met een vork schrapen, terugzetten en elke 10 minuten erna het schrapen herhalen.
Zet in de vriezer.
Schraap voordat je serveert de granita nog even met een vork, zet het nog kort terug in de vriezer en serveer dan in een mooi glas. Tip: Je kunt de sinaasappelgranita ook maken met bloedsinaasappelsap of mandarijnsap!
Amandelgranita
warm 100 ml amandelmelk op met de suiker. Als de suiker gesmolten is, schenk het dan in de ijsbak met de rest van de amandelmelk.
Roer het amandelmeel erdoorheen en laat het afkoelen in de koelkast. Schenk het vervolgens in de ijsmachine en zet de machine op granitastand. Als je van kaneel houdt, kun je er een snufje bij doen. Het kan zijn dat je deze stand meerdere malen aan moet zetten voordat het een licht ijzige structuur heeft gekregen. Dit hoor je ook als je erdoor roert. Het moet niet heel hard worden. Als je geen ijsmachine hebt, kun je het amandel-suikerwater ook in een lage ijsbak doen en na ongeveer 1 uur eruit halen, met een vork schrapen, terugzetten en elke 10 minuten erna het schrapen herhalen.
Zet in de vriezer.
Schraap voordat je serveert de granita nog even met een vork, zet het nog kort terug in de vriezer en serveer dan in een mooi glas.
Geweldig lekker. Dat is te zacht uitgedrukt. Het is zalig. Heb zelf de amandelen even geroosterd voor ik ze gemalen erbij gedaan heb. Verrukkelijk!